Kako poručuju iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, sa dolaskom perioda cvetanja voća, uljane repice i drugih gajenih biljaka, značajno raste rizik od trovanja pčela! Zbog toga apeluju na sve poljoprivredne proizvođače, korisnike sredstava za zaštitu bilja, kao i pčelare, da posebno obrate pažnju na mere zaštite pčela.
Važno je znati da svako pčelinje društvo ima veliku ulogu u povećanju prinosa okolnih kultura, a pčele su ključne i za opstanak čitavog lanca ishrane – gotovo svaki treći zalogaj koji pojedemo zavisi upravo od njih. Zbog toga je odgovorno ponašanje svih nas ključno za njihov opstanak.
Iz Ministarstva podsećaju da nepravilna upotreba pesticida ne ugrožava samo pčele, već direktno utiče i na smanjenje prinosa, jer bez pčela nema ni dobrog oprašivanja, što dovodi do slabijih, sitnijih i lošijih plodova.
Takođe, zakon strogo zabranjuje upotrebu pesticida otrovnih za pčele tokom cvetanja – i to u bilo koje doba dana! Štetni pesticidi ne smeju se koristiti ni rano ujutru, ni kasno uveče, jer pčele tada i dalje mogu biti aktivne na biljkama.
Poručuje se i da svi korisnici sredstava za zaštitu bilja moraju striktno da poštuju uputstva proizvođača, preporučene koncentracije, karencu i sve druge preporuke u skladu sa principima dobre poljoprivredne prakse.
Još jedan važan apel odnosi se na korove u voćnjacima. Iako biljke možda nisu u fazi cvetanja, korovi poput maslačka i sličnih biljaka često cvetaju i privlače pčele. Zato je pre primene pesticida važno ukloniti cvetajuće korove, jer pčele koje sakupljaju polen i nektar sa njih mogu biti ugrožene.
Posebno je važno obratiti pažnju prilikom tretiranja uljane repice i soje insekticidima. Podsećamo da je tokom cvetanja strogo zabranjena primena sredstava opasnih za pčele. Pre cvetanja treba birati preparate sa kraćim periodom delovanja, kako bi se smanjio rizik.
Zahvaljujući saradnji Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) i Uprave za zaštitu bilja, tokom prethodnih sezona sprečeno je nekoliko planiranih tretmana uljane repice u vreme cvetanja, čime su izbegnuti ozbiljni pomori pčela.
Takođe, apeluje se i na lokalne samouprave da prilikom tretiranja komaraca izbegavaju zaprašivanje iz vazduha, naročito u vreme cvetanja lipe i drugih biljaka koje pčele obilno posećuju. Umesto toga, preporučuju se tretmani sa zemlje, u kasnim večernjim satima, preparatima koji nisu toksični za pčele.
Kako bi se ove godine dodatno podigla svest, Savez pčelarskih organizacija Srbije pripremio je i informativne postere sa uputstvima za pravilno tretiranje voćarskih kultura, sa ciljem da se smanji broj trovanja pčela.
Na kraju, iz SPOS-a i Uprave za zaštitu bilja poručuju da je zajednička briga o pčelama odgovornost svih nas – bez pčela nema života, ni hrane!
Leave a Reply