Mlade sadnice kruške, jabuke i drugog voća tokom leta prolaze kroz intenzivan period rasta, ali i kroz razne izazove poput jakog sunca, vetra, pljuskova i napada štetočina. Da bi se sadnice pravilno razvijale i ostale zdrave, neophodno je obezbediti im odgovarajuću mehaničku i zaštitnu podršku. Tri najčešće i najefikasnije metode su postavljanje kolaca, mreža i senila.
Ove mere nisu rezervisane samo za prolećnu sadnju – naprotiv, tokom leta one mogu biti presudne za opstanak i napredak biljke.
Kolci – stabilnost za pravilan rast
Kolci predstavljaju osnovnu podršku mladim sadnicama, posebno u prvim godinama razvoja kada stablo još uvek nema dovoljno čvrstu strukturu. Njihova uloga tokom leta dodatno dobija na značaju zbog čestih jakih vetrova i letnjih oluja koje mogu lako polomiti ili iskriviti mlado stablo.
Idealni kolci su drveni, metalni ili PVC, postavljeni sa severne strane sadnice kako bi zaštitili mlado stablo od vetra. Vezivanje za kolac mora biti čvrsto, ali ne previše zategnuto, kako bi se izbeglo oštećenje kore. Koriste se specijalne trake, gumene veze ili čak reciklirani materijali koji ne oštećuju biljku.
Mreže – zaštita od mehaničkih oštećenja i štetočina
Zaštitne mreže se tokom leta koriste u više svrha – da zaštite sadnice od ptica, krupnijih insekata, kao i od mehaničkih oštećenja izazvanih gradom. Takođe, mreže postavljene oko sadnice mogu sprečiti pristup životinjama poput zečeva ili srna koje se u potrazi za zelenilom kreću i van sezone.
Postoje različite vrste mreža – od laganih protivgradnih, do gušćih mreža protiv insekata i štetočina. Mogu se koristiti kao omotač oko same biljke ili se postavljaju na nosače iznad sadnica kako bi pokrivale širi prostor.
Senila – zaštita od jakog sunca i ožegotina
Tokom letnjih meseci, naročito u julu i avgustu, mlade sadnice mogu pretrpeti ožegotine od sunca, naročito na listovima i kori. Senila ili senčarice su idealno rešenje za ublažavanje direktnog sunčevog zračenja, jer pružaju delimičnu senku bez potpunog blokiranja svetlosti, što omogućava nesmetanu fotosintezu.
Najčešće se koriste senila od agro-platna, juta tkanine ili specijalizovanih materijala sa UV zaštitom. Postavljaju se iznad sadnica pomoću drvenih ili metalnih konstrukcija, i mogu se lako prilagoditi obliku i veličini biljke.
Letnja zaštita mladih sadnica ne svodi se samo na zalivanje – kolci, mreže i senila igraju ključnu ulogu u njihovom zdravom razvoju i otpornosti na spoljne faktore. Pravilno postavljeni i redovno proveravani sistemi podrške mogu značajno smanjiti rizik od fizičkog oštećenja i stresnih uslova. Ulaganjem malo vremena i pažnje u ove jednostavne mere, osiguravate da vaše voćne sadnice uđu u jesen snažne, stabilne i spremne za dalje napredovanje.
Leave a Reply