revitalizacija voćaka

Revitalizacija starijih stabala u voćnjaku

Stara stabla u voćnjaku često su dragocena zbog svoje otpornosti, prilagođenosti mikroklimatskim uslovima i sposobnosti da daju plodove specifičnog kvaliteta. Međutim, s godinama njihova produktivnost može opasti, a rast i zdravstveno stanje mogu oslabiti. Nemojte odmah kupovati nove sadnice jabuka, krušaka i drugog voća. Umesto da se uklone stara stabla revitalizacija može pomoći da se produži njihov životni vek i povrati rodnost.

Ocena stanja stabala

Pre nego što se započne proces revitalizacije, važno je proceniti stanje stabala. To uključuje:
• Vizuelni pregled krošnje, debla i korena radi utvrđivanja znakova bolesti, suvih grana i mehaničkih oštećenja.
• Analizu plodnosti tla kako bi se utvrdile eventualne nutritivne manjkavosti.
• Proveru prisustva štetočina i patogena koji mogu negativno uticati na vitalnost stabla.

Rezidba kao ključ revitalizacije

Jedan od najvažnijih koraka u obnovi starijih stabala je pravilna rezidba. Cilj je podstaći novi rast, poboljšati provetrenost krošnje i omogućiti bolju raspodelu hranljivih materija.
• Sanitarna rezidba – uklanjaju se suve, polomljene i bolesne grane kako bi se smanjio rizik od infekcija.
• Podmlađujuća rezidba – uklanjanjem starijih grana i podsticanjem rasta novih mladara poboljšava se vitalnost stabla. Ovaj proces treba sprovoditi postepeno tokom više sezona kako bi se izbegao šok za biljku.
• Proređivanje krošnje – omogućava bolju cirkulaciju vazduha i prodiranje svetlosti, što doprinosi kvalitetnijim plodovima.

Prihrana i poboljšanje zemljišta

Revitalizacija starijih stabala uključuje i pravilnu ishranu kako bi se nadoknadile iscrpljene rezerve hranljivih materija:
• Organska đubriva, poput komposta i stajnjaka, poboljšavaju strukturu zemljišta i postepeno oslobađaju hranljive materije.
• Mineralna đubriva (azot, fosfor, kalijum) primenjuju se u skladu sa analizom zemljišta kako bi se podstakao rast i plodonošenje.
• Malčiranje oko stabla pomaže u očuvanju vlage i poboljšava mikrobiološku aktivnost tla.

Zalivanje i zaštita stabala

Stara stabla često imaju dublji korenski sistem, ali u sušnim periodima može biti potrebno dodatno zalivanje, posebno tokom leta. Sistem kap po kap može biti efikasan način da se korenu obezbedi potrebna vlaga bez prevelikog gubitka vode.
Zaštita od bolesti i štetočina je neophodna kako bi se sprečilo dalje propadanje stabla. Biološke metode zaštite, primena bakarnih preparata u jesen i rano proleće, kao i uklanjanje zaraženih grana i lišća, mogu značajno poboljšati zdravstveno stanje stabala.


Revitalizacija starijih stabala u voćnjaku može značajno produžiti njihov životni vek i poboljšati kvalitet i količinu plodova. Pravilna rezidba, adekvatna ishrana, redovno zalivanje i zaštita od bolesti ključni su faktori u ovom procesu. Uz odgovarajuću negu, stara stabla mogu ostati produktivna i korisna dugi niz godina, čime se povećava ekonomska i ekološka održivost voćnjaka.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *