Jesenja sadnja voća postaje sve popularnija među voćarima zbog niza prednosti koje donosi, kako na amaterskom, tako i na profesionalnom nivou. U ovo doba godine, zemljište je obično vlažno, temperatura je umerena, a sadnice trešnje, višnje, kajsije ili bilo kog drugog voća imaju dovoljno vremena da se prilagode pre nego što zima stigne. Ipak, kao i kod svake poljoprivredne prakse, jesenja sadnja nosi i svoje rizike koje je važno razumeti kako bi se ostvario maksimalan uspeh.
Kada obaviti jesenju sadnju?
Optimalno vreme za jesenju sadnju voćki varira u zavisnosti od klime, vrste tla i geografskog položaja, ali generalno pravilo je da se sadnja obavlja krajem oktobra i tokom novembra, pre nego što temperature padnu ispod nule.
Najbolje vreme za sadnju je period nakon što opadne lišće, ali dok tlo još uvek nije smrznuto. To je znak da su biljke ušle u fazu mirovanja, što omogućava da se korenov sistem razvija bez potrebe da biljka troši energiju na održavanje listova. Voćke zasađene u ovom periodu mogu uspostaviti korenov sistem tokom zimskih meseci i biti spremne za prolećni rast čim temperature porastu.
Ključni koraci prilikom jesenje sadnje
Priprema tla: Pre sadnje, tlo mora biti temeljno pripremljeno. To podrazumeva oranje ili kopanje zemlje na dubini od 30-40 cm. Tlo treba da bude dobro drenirano, bogato hranljivim materijama i po mogućstvu dobro pognojeno organskim đubrivima poput stajnjaka ili komposta. Dobro drenirano tlo je ključno, jer prekomerna vlažnost tokom zime može oštetiti korenje.
Izbor sadnica: Prilikom odabira sadnica, važno je osigurati da su zdrave i da imaju dobro razvijen korenov sistem. Pre sadnje, koren se potapa u vodu nekoliko sati kako bi bio vlažan i spreman za bolji kontakt s tlom.
Postupak sadnje: Sadnice se sade u rupe koje su dovoljno široke da ne oštete koren. U rupe se prvo stavlja sloj sitne zemlje, a zatim se biljka postavlja tako da korenov vrat bude iznad nivoa zemlje. Rupa se pažljivo puni zemljom, koja se lagano sabija, a zatim zaliva. Ukoliko su zimski uslovi posebno surovi, preporučuje se zaštita sadnica postavljanjem malča oko biljke.
Prednosti jesenje sadnje
Manji stres za biljke: Tokom jeseni, biljke ulaze u fazu mirovanja, pa su manje podložne stresu u odnosu na proleće kada moraju istovremeno da se razvijaju i adaptiraju. To omogućava bolje prilagođdavanje u novoj sredini i smanjuje rizik od propadanja.
Bolji razvoj korena: Jesenje sadnice imaju dovoljno vremena da razviju korenov sistem tokom zime. Tlo je u jesen obično toplije nego u proleće, što omogućava korenu da se širi i bolje uspostavi, pripremajući biljku za brzi rast u proleće.
Prirodna vlažnost tla: Jesenje kiše pružaju prirodni izvor vlage, smanjujući potrebu za dodatnim zalivanjem. Ova prirodna vlažnost pomaže sadnicama da se lakše ukorene.
Rano buđenje u proleće: Biljke zasađene u jesen započinju svoj rast čim temperature porastu, dok prolećne sadnice mogu kasniti u razvoju jer prvo moraju da se prilagode novoj sredini.
Rizici jesenje sadnje
Moguće oštećenje zbog mraza: Iako je jesen povoljnija za sadnju, rizik od ranih mrazeva u nekim područjima može biti značajan. Ukoliko biljke ne uspeju da se dovoljno ukorene pre nego što temperature drastično padnu, postoji mogućnost da dođe do oštećenja korena ili propadanja sadnice.
Prekomerna vlaga: Ukoliko tlo nije dobro drenirano, prekomerna vlaga može izazvati truljenje korena. Takođe, prekomerna količina vode može izazvati gljivične bolesti, koje su ozbiljan problem za mlade sadnice.
Oštećenja od snega i vetra: U područjima sa jakim vetrovima i velikim snežnim padavinama, mlade biljke mogu biti fizički oštećene. Zbog toga je važno osigurati sadnice postavljanjem zaštitnih stubova ili korišćenjem malča kako bi se zaštitio korenov sistem.
Leave a Reply