Jabukovo sirće je poznato po brojnim zdravstvenim prednostima. Ovaj prirodni proizvod može se koristiti kako u kulinarstvu, tako i za negu tela, zdravlje i održavanje doma. Proces pravljenja domaćeg jabukovog sirćeta nije složen, a potrebni sastojci su lako dostupni. Jedan od ključnih koraka u dobijanju kvalitetnog jabukovog sirćeta je odabir pravih jabuka, a za to vam mogu pomoći i sadnice jabuke koje ste pažljivo odabrali i zasadili u svom voćnjaku. Kvalitet jabuke direktno utiče na kvalitet sirćeta, pa se preporučuje da koristite organske jabuke koje nisu tretirane pesticidima.
Kako napraviti jabukovo sirće kod kuće?
Za pravljenje jabukovog sirćeta potrebno vam je svega nekoliko sastojaka i malo strpljenja. U nastavku ćemo vas provesti kroz osnovne korake za pravljenje domaćeg jabukovog sirćeta.
Priprema jabuka: Prvo je potrebno dobro oprati jabuke kako biste uklonili sve nečistoće. Zatim ih sitno naseckajte, ne morate ih ljuštiti ili uklanjati semenke jer će svi delovi jabuke doprineti fermentaciji. Za jednu litru sirćeta biće vam potrebno otprilike šest do osam jabuka.
Proces fermentacije: Iseckane jabuke stavite u veliku staklenu teglu. Dodajte dovoljno vode da jabuke budu u potpunosti potopljene. Poželjno je koristiti filtriranu vodu kako bi se izbegli neželjeni minerali ili hemikalije koje se mogu naći u vodi iz vodovoda. Potom, dodajte kašiku šećera kako biste podstakli proces fermentacije. Teglu prekrijte gazom ili papirnim ubrusom kako bi vazduh mogao da cirkuliše, ali da prašina i nečistoće ne uđu u teglu.
Prva faza fermentacije: Ostavite teglu na toplom mestu, van direktne sunčeve svetlosti, oko 2-3 nedelje. Tokom ovog perioda, šećer će se pretvarati u alkohol, a vi ćete povremeno morati da mešate jabuke kako bi proces fermentacije tekao ravnomerno. Jabuke će početi da tonu na dno, što je znak da je fermentacija u punom jeku.
Druga faza fermentacije: Nakon tri nedelje, procedite tečnost kako biste uklonili jabuke i vratite je nazad u teglu. Prekrijte teglu gazom i ostavite da stoji još 3-4 nedelje. Tokom ove faze alkohol se pretvara u sirćetnu kiselinu, dajući jabukovom sirćetu karakterističan ukus. Kada dobijete željeni nivo kiselosti, prelijte sirće u čiste staklene boce i dobro zatvorite.
Za šta je jabukovo sirće dobro?
Jabukovo sirće ima široku primenu, kako u domaćinstvu, tako i u očuvanju zdravlja. Evo nekoliko ključnih koristi ovog proizvoda:
Podsticanje probave – Jabukovo sirće je odlično za poboljšanje varenja. Pomaže u proizvodnji želudačne kiseline, što može olakšati razgradnju hrane i apsorpciju nutrijenata. Ukoliko imate problema sa nadimanjem ili lošom probavom, kašika jabukovog sirćeta u čaši vode pre obroka može biti korisna.
Regulacija nivoa šećera u krvi – Studije su pokazale da jabukovo sirće može pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi nakon obroka. To je posebno korisno za ljude koji pate od dijabetesa tipa 2 ili se bore sa insulinskom rezistencijom. Međutim, pre upotrebe sirćeta u terapijske svrhe, uvek se posavetujte sa lekarom.
Detoksikacija organizma – Jabukovo sirće može pomoći u detoksikaciji jetre i izbacivanju toksina iz tela. Redovna konzumacija, u malim količinama, može podstaći metabolizam i očistiti organizam od štetnih materija.
Pomoć kod mršavljenja – Jabukovo sirće je popularno među onima koji žele da izgube kilograme. Ono može smanjiti apetit i podstaći osećaj sitosti, što može doprineti manjem unosu kalorija tokom dana. Takođe, može poboljšati sagorevanje masti, ali samo kao dodatak uravnoteženoj ishrani i fizičkoj aktivnosti.
Nega kože – Zbog svojih antibakterijskih i antigljivičnih svojstava, jabukovo sirće se često koristi kao prirodni tonik za kožu. Može pomoći u borbi protiv akni, ekcema i drugih kožnih problema. Razređeno sirće može se nanositi direktno na kožu kako bi se smanjila iritacija i upala.
Leave a Reply